سازمان سوره ايميل اخبار سينمايي جشنواره سينما صفحه اصلي
مقررات جشنواره
يادداشت دبير جشنواره
بيانيه هيات داوران
اهداف جشنواره
موضوعات جشنواره
توضيحات
تمام رويدادها
 به تفکيک فيلم
 به تفکيک اصناف
 به تفکيک هنرمندان
 به تفکيک دفاتر توليد
 به تفکيک کلمات کليدی
آلبوم عكس
افتتاحيه
نشست هاى مطبوعاتى
اختتاميه
گوشه و كنار
روزشمار آلبوم عكس
هنرمندان
شرکت ها
فيلمها
هنرمندان
شرکت ها
کشورهای شرکت کننده
.:.    هيأت داوران     .:.
..رييس هيأت داوران
..داور
..دبير
هيأت انتخاب
جوايزاهداشده
بخشهاي جشنواره
موضوعات جوايز
 

 بين المللي فيلم هاي كودكان و نوجوانان ـ دوره پانزدهم(۱۳۷۹)

بيانيه هيأت داوران :
  • بيانيه ي هيأت داوران صد نفره ي كودك و نوجوان سينماي ايران

    يكصد داور كودك و نوجوان پانزدهمين جشنواره ي بين المللي فيلم هاي كودكان و نوجوانان از تاريخ 79/7/23 لغايت 79/9/29  فيلم هاي بخش مسابقه ي سينماي ايران را ديدند و در دو مرحله نقد وبررسي فيلم هاي مورد نظر خود و هم چنين فيلم منتخب داوران كودك و نوجوان جشنواره را اعلام مي دارد:
به نام يگانه تصوير گر هستي 
بار ديگر پروانه ها آمدند، پروانه ها با مهر آمدند.
و امروز پروانه ها با مهر مي روند
هيأت داوران ضمن قدرداني و سپاس از تمامي مسؤولين و دست اندر كاران برپايي جشنواره ، اعلام مي دارد كه متأسفانه فيلم هاي جشنواره در پانزدهمين گام‌، همگام كودكان و نوجوانان نبود.

  • بيانيه ي هيأت داوران انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران

    نظر به اين كه كودكان و نوجوانان به عنوان فراگيرترين گروه مخاطبان ، نقش تعيين كننده اي در شكل دادن به ابعاد فرهنگي و اقتصادي سينما دارند ، لازم است در قبال اين واقعيت توجه ويژه اي به ايشان مبذول شود و بديهي است ، اين مهم ، جز در چارچوب سينماي كودك و نوجوان محقق نخواهد شد. بنابراين براي رسيدن به اين هدف ، ضرورت دارد به سينمايي بينديشيم كه ضمن برخورداري از ارزش هاي فرهنگي و هنري، با پسند و سليقه ي كودكان و نوجوانان نيز همراه و همسو باشد.

  • بيانه ي هيأت داوران شوراي شهر اصفهان

    جهان پيش مدرن، شش گونه ي هنري براي ما به ميراث نهاده است و سينما مهمترين دستاورد هنري جهان مدرن است، تنها دستاورد بزرگ هنر هفتم. اصفهان ، در راه تمرين گام به گام زندگي مدرن، جشنواره بين المللي فيلم هاي كودكان و نوجوانان را گرامي مي دارد ، چرا كه سينما همه ي مدنيت را در خود دارد : از رواداري و تحمل بسط انديشه ها ، تا ارزش ذاتي فرد و اهميت تفاوت انسان ها و زندگي جمعي و يك پارچه انگاري تمامي جهان. بنابراين بي سبب نيست اگر اميدوار باشيم برگزاري يك جشنواره ي سينمايي آن چنان تأثيري حتي در كوتااه مدت بر شيوه هاي زندگي مردم اصفهان بگذارد كه مردم اين شهر نتوانند از سر برگزاري آن بگذرند. اما چه شكل جشنوازه ي سينمايي؟ مع الاسف جشنواره بين المللي فيلم هاي كودكان و نوجوانان اصفهان در طي اين سال ها به آن مقصدي نرسيده است كه بايد مي رسيد.
    هيأت داوران شوراي شهر اصفهان تنها مي تواند در اين خصوص ابراز نگراني كند و تذكر بدهد كه متأسفانه اين جشنواره نه در بين فيلم سازان جايگاه مطلوب يك جشنواره ي بين المللي را يافته است و نه در بين شهروندان اصفهاني .

  • بيانيه ي هيأت داوران مسابقه ي سينماي بين الملل

    كودكان آيه هاي روشنِ شادي و نشاط جهان اند و اميد به فرداي بهتر آنان ، دغدغه بزرگ پدران و مادران سا كه در پس تجربه هاي خويش در جست و جوي زيستن به شيوه امروز براي آنان هستند، از همين رو ، انتقال تجربيات و كشف افق هاي تازه و ارايه ي آن توسط فن آوري هاي مختلف و به ويژه سينما جايگاهي رفيع دارد؛ متوليان عرصه هاي فرهنگي علاقه مند به دنياي كودكان نگراني الگو سازي كاذب براي كودكان و نوجوانان هستند، كه تفكر و مشاركت را از آنان گرفته و تخيل و خلاقيت رادر جهت افكار و اهداف بزرگ سالانه نهادينه كند.
    به نظر مي رسد با توجه به نياز طبيعي انسان به پويايي و تحرك و رعايت اصول انساني ، توجه به اعتدال در عرصه ي برنامه ريزي و عمل امروز بيش از هر روز ديگر احساس مي شود. تجربه نشان داده است هرگاه بشر به شيوه هاي مستقيم و غير هنرمندانه متوسل شده نتوانسته است حتي انساني ترين پيام ها را مانا و پويا نمايد. پس آن تجربه و رهنمودي ماندگار خواهد بود كه به زبان ماناي هنر ترجمه شود. كودكان براي ساختن فرداي بهتر خويش همراه با خيرانديشان و به اندازه سهم خود در تلاش اند و نمونه ي اين مشاركت بازي خوب بچه ها در فيلم هايي است كه براي آنان ساخته مي شود.
    هيأت داوران مسابقه بين الملل پانزدهمين جشنواره كودكان و نوجوانان اصفهان اميدوار است كه اين جشنواره براي تبادل مسايل فرهنگي – انساني ايجاد كند تا روح جسمي و مرز ملتها در قالب جشنواره اي در خور كه مخاطبان خود را در ميان نسل هاي آينده ساز جست و جو مي كند، متبلور سازد.
    حضور كارگردانان جديد در اين فستيوال از همين رو قابل اهميت است و اميد كه حضور جدي آن به ارتقاي كيفي سينماي كودكان و نوجوانان بيانجامد.

  • بيانيه ي هيأت داوران مسابقه ي سينماي ايران

    گروه داوران فيلم هاي سينماي ايران در پانزدهمين دوره ي جشنواره ي بين المللي كودك و نوجوان، پس از مشاهده ي فيلم هاي كوتاه و بلند بخش مسابقه، لازم مي داند ضمن قدرداني از فيلم سازاني كه انديشه و تجربه ي خود را در خدمت سينماي كودك و نوجوان قرار داده اند به خلأ جدي در زمينه ي ساخت فيلم هاي جذاب و شادي آفرين ، انگيختن انديشه ي آنان، تأكيد دارد.
    هم چنين داوران، با توجه به اهميت فيلم هايي كه اصالت را به آگاهي تماشاگران كودك و نوجوان بخشيده اند، ترجيح داده است به منظور حفظ تعادل و مهم تر، پيشگيري از شائبه ي سمت و سو بخشيدن به سينماي زير بنايي كودك و نوجوان، تنها به نمونه ي شاخص و برتر اين گونه از سينما جايزه اعطا كند. در خاتمه گروه داوران تمركز و مديريت موفق كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان را در ساخت و ارائه ي آثار ارزشمند ارج مي نهد.

  • بيانيه هيأت داوران سيفژ

    اعضاي هيأت داوران سيفژ (Cifej) فيلمي را برگزيده اند كه درونمايه اي جهان شمول و پرداختي اصيل دارد. آن چه به خصوص نظر هيأت داوران را جلب كرد برخورد با متانت نسبت به درونمايه و فيلم برداري خارق العاده ي فيلم بود. همه ي كودكان دنيا كه به دلايل روحي، مشكلاتي در يادگيري دارد، همذات پنداري كنند و يا واكنشهاي خود را نسبت به كودكانِ گرفتار در چنين موقعيت هايي، زير سؤال ببرند.

  • بيانيه هيأت داوران بخش ويديويي بين الملل

    گفتند بياييد به همه ي كودكان جهان گفتند بياييد. بياييد به شهر رودخانه اي كه تلألو آن هزاران خاطره دربردارد و يادآور تمدني كهن، فرهنگي غني، هنرهاي سحرآميز، رويايي و خيال گونه است.
    اتفاق بود يا حادثه نمي دانيم ولي هر چه بود ما هفت نفر با هم جمع شديم و «گروه دوستان » را تشكيل داديم تا به دور از حرفه هاي قلمبه سلمبه ي بزرگ تر ها دنياي معصو م و پر از نشاط و بازيگوشي و شادي را در شهر زنده رود بر پرده ي جادويي سينما ببينيم. وقتي كه آمديم و كنار هم قرار گرفتيم رودخانه اي نبود سينه ي ترك خورده اي بود كه قلبش به سختي مي تپيد . خشك رود جاي زنده رود را گرفته بود.
    روز اول سينما، سه، دو، يك، تاريكي، روشنايي پرده ي سينما و بعد آبي آبي گروه دوستان وهمين هنگام خش خش، خميازه، سوك سوك. اين چه فيلمي بود بچه ها فردا مدرسه دارند فيلم تمام شد حالا ما روي برفك قضاوت كنيم! مگر قرار نبود ما دست بزرگترها را بگيريم و به سينما برويم مگر قرار نيست كه سينمايي ها براي ما فيلم بسازند؟ مگر قرار نيست سينما تخيل و باورهاي كودكان و هيجان و شور و نشاط دوران نوجواني را باز بنماياند.
روز دوم: قول و قرار اين كه همه چيز خوب مي شود و باز همان قصه … خلاصه اين كه سينمايي ها اگر فيلمي در مورد كودكان مي سازيد و حتي اگر مي خواهيد رنج و سختي كودكي را بيان كنيد آن را همراه با لذت هاي كودكانه و علايق يك نوجوان توأم سازيد تا ميان دنياي شما و دنياي ما ارتباطي صميمانه و دوستانه تر از اكنون برقرار سازيد.
    حالا خوب يا بد خواهيم رفت اما سينماي كودك و نوجوان و جشنواره هاي آن هم چنان پا برجاست و كودكان ديگري كه سال هاي بعد سوار بر پروانه هاي نقاشي « نقاش كوچولو » براي داوري به دنياي سينماي كودك و نوجوان خواهند آمد.
ما اميدواريم كه پروانه ها سالهاي بعد پر نشاط تر دست بزرگ ترهاي سينما را گرفته و با هم پروازي ابدي داشته باشند و بال هيج پروانه اي در هيچ كجاي جهان نشكند.

والسلام

  • بيانيه ي هيأت داوران بخش آثار ويدئويي ايران

    اگر جذابيت و سادگي قصه در ارائه ي انديشه اي بكر و متعالي با استفاده از ريتمي مناسب و بهره مندي از دنياي تخيل و فانتزي همراه با پرداختي استادانه را لازمه ي سينماي كودك و نوجوان بدانيم بايد بگوييم كه در بين 45 اثر ارائه شده در بخش آثار ويديويي به كمتر اثري برخورديم كه واجد نكات فوق باشد.
    وجود آثار متنوع هم در اين بخش شامل آثار كوتاه، نيمه بلند، بلند داستاني و مستند داستاني و به همين ترتيب انيميشن هايي كه از تكنيك هاي مختلف بهره برده بودند و آثاري كه نشاني از دنياي كودك و نوجوان در آنها مشاهده نمي شد و يا كمتر توجه شده بود – و بعضاً آثار بدي هم نبودند – ما را در انتخاب دچار مشكل كرد اما از آن جا كه ناگزير به انتخاب بوديم، كيفيت نسبي كارها را مد نظر قرار داديم. مطمئنا در حد و اندازه ي آثار منتخب آثار ديگري هم بودند كه به علت محدوديت نتوانستيم دست به انتخاب آنها بزنيم.
    اميدواريم انشاالله در دوره هاي بعدي آثار متقاضيان شركت در جشنواره از مرحله ي اول داوري عبور كرده و هيأت داوران اصلي، از بين آثار واجد شرايط كارهاي برتر را اعلام نمايند.
    در خاتمه لازم مي دانيم كه تلاش همه ي دست اندر كاران به ويژه شركت فرهنگي هنري صبا وانجمن سينماي جوان به خاطر توجه به سينماي كودك و نوجوان قدرداني نماييم.

    خانه |  درباره ما  |  تماس با ما  |  قوانین و مقررات  |  منابع |  جشنواره سينما |  خبر  
  كليه حقوق اين سايت براي sourehcinema.com محفوظ ميباشد
Copyright © 2003-2016 SourehCinema.com All rights reserved
توسعه دهندگان سايت  Email: info@sourehcinema.com