سازمان سوره ايميل اخبار سينمايي جشنواره سينما صفحه اصلي
مقررات جشنواره
يادداشت دبير جشنواره
بيانيه هيات داوران
اهداف جشنواره
موضوعات جشنواره
توضيحات
تمام رويدادها
 به تفکيک فيلم
 به تفکيک اصناف
 به تفکيک هنرمندان
 به تفکيک دفاتر توليد
 به تفکيک کلمات کليدی
آلبوم عكس
افتتاحيه
نشست هاى مطبوعاتى
اختتاميه
گوشه و كنار
روزشمار آلبوم عكس
هنرمندان
شرکت ها
فيلمها
هنرمندان
شرکت ها
کشورهای شرکت کننده
.:.    هيأت داوران     .:.
..رييس هيأت داوران
..داور
..دبير
هيأت انتخاب
جوايزاهداشده
بخشهاي جشنواره
موضوعات جوايز
 

 دفاع مقدس ـ دوره دهم(۱۳۸۴)

يادداشت دبير جشنواره :
امروز بازآفريني و نهادينه كردن ارزش هاي دفاع مقدس فرايندي مناسب با شؤونات اين زمان را مي طلبد. اكنون دانش، فن آوري، ارتباطات، اقتصاد، سياست و ... با گذشته تفاوت اساسي كرده است و هرگونه دگرگوني در هر يك از اين عرصه ها، الزاماً تغيير و تناسب در ديگر عرصه ها را موجب مي گردد. بنيان ها و نهادهاي وزين ما ثابت است لاكن مظاهر آن در هر زمان به گونه اي متفاوت جلوه مي كند. لذا ضروري است اين ارزش هاي لايتغير براي نسل امروز باز «تعريف» شوند به گونه اي كه در معارف ژرف و فطري آن هيچگونه خللي راه نيابد اما با درنظر گرفتن عنصر زمان و مكان؛ و مطابق با سليقه، پسند و شرايط نوين، ارائه گردند.
زبان گسترده و مؤثر رسانه و تصوير نيز توان معرفي و بازشناساندن اين مهم را براي نسل جديد فراهم مي سازد. اگر هشت سال دفاع و پايداري در مقابل تهاجم وحشيانه ي دشمن در بخشي از مرز و بوم ايران بزرگ شكل گرفت به واسطه ارزش هاي كهن اين مردم آزاده بود كه در طول تاريخ با تمسك به آن، تمدن باستاني خود را در خلال سال ها و قرون و حوادث گوناگون حفظ كرد و اينك بار ديگر آن فرهنگ ناب از درون روح موحد و متمدن اجتماع ايراني متجلي و به تدبير، خرد و معرفت رهبر خود هدايت يافت.
مي بينيم كه هر واقعه ارزشمندي، آنگاه كه به اين تمدن ديرپاي مي رسد، بي درنگ جذب و به گونه اي ملي و بومي تفسير شده و موجبات ارتقاء آن را فراهم مي سازد. يكي از آن وقايع، تولد حماسه عظيم عاشوراست كه روح سترگ ايراني از آن زمان تاكنون همواره آن را تفسير به روز نموده و از نيروي الهي نهفته در آن حادثه براي پايداري تمدن خويش بهره برده است كه تاريخ، ادبيات و استقلال اين كشور دليل قاطعي بر اين مدعاست.
اما سينماي دفاع مقدس بايد ثبت و بازنمود آن جلوه هاي متعالي در قاب تصوير و در قالب زمان و مكان، همراه با نو شدن، تازگي و طراوت باشد. در اين صورت است كه مي توان مؤلفه هاي اين فرهنگ بالنده و ديرينه را براي نسل امروز باز تعريف نمود و نو به نو تابلويي از افتخارات و اشتباهات گذشته را در مقابل ديدگان آنان ترسيم كرد.
اينك دهمين جشنواره فيلم دفاع مقدس بهانه اي است تا به همه آنهايي كه در فضاي سينماي ملي به توليد فكر و انديشه پايداري و دفاع افتخارآميز مي پردازند خدا قوت بگوييم و دست مهربان آنان را گرم بفشاريم. زحمات وزين شان را قدر شناسيم و گوهر وجود و هنرشان را به قدر بضاعت تكريم نماييم.  

با تقديم خالصانه ترين ارادت ها
محمدرضا شرف الدين
دبير دهمين جشنواره فيلم دفاع مقدس

    خانه |  درباره ما  |  تماس با ما  |  قوانین و مقررات  |  منابع |  جشنواره سينما |  خبر  
  كليه حقوق اين سايت براي sourehcinema.com محفوظ ميباشد
Copyright © 2003-2016 SourehCinema.com All rights reserved
توسعه دهندگان سايت  Email: info@sourehcinema.com